Gıda Paketleme Makinaları

Gıda paketleme makinelerinin işlevleri nelerdir?

Doğru ve sağlıklı yiyecekleri paketleyebilmek için ambalajın avantajlarını ve işlevlerini bilmeniz gerekir. Gıda ambalajları günümüzün en yoğun endüstrilerinden biridir. Günümüzde çoğu yiyecek paketlenir. Kristal şeker çuvallarda satılırdı önce ama şimdi 5 gr çubuk paketlerde alabilirsiniz. Ketçap ve mayonezler kovalarda satılırdı, bugün 9 gramlık porsiyonlarda geliyorlar. Çubuk ve poşet paketleri gıda ürünlerini tek porsiyonlara ayırır. Gıda ambalajları hem gelişmiş batı ülkelerinde hem de gelişmekte olan ülkelerde hızla büyüyor.

Yiyecekleri neden paketliyoruz? Gıda Paketleme Makinesinin avantajları nelerdir?

Paketli Gıdalar aşağıda sizin için listelediğimiz avantajlara sahip olacaktır:

Ürün Koruması: Ambalajlı gıdalar dış etkenlerden korunmalıdır. Bu dış faktörlerden ilki bakteri ve küflere karşı koruma sağlarken, diğerleri ezilmeye, yiyecekleri ısıya, neme ve basınç faktörlerine karşı korur. Bugün, bir çubuk ketçap paketi, alüminyum bariyer ambalajını bozmadan müşteriye tek kullanımlık olarak sunulabilir. Mısır cipsi, paketleme makinelerinden üretilen ambalajların içinde kırılmaya ve ezilmeye karşı korunarak son müşterilere teslim edilir. Paketleme makineleri, müşteriye sunulacak yiyeceklerin başlangıçtan itibaren fiziksel dış tehditlere karşı koruyan bir pakette otomatik olarak doldurulmasını sağlar.

Bu, ürünü oksijen, su, nem, buhar ve toz gibi dış tehditlere karşı korur. Ürünler ve dış tehditler arasında bir bariyer koruması oluşturur. Bazı ürünlerde, ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için ürünün raf ömrünü uzatmak için paketlere oksijen veya azotla yıkama eklenebilir.

Bir Arada Toplama: Gıda ürünlerinin bir yerden bir yere taşınması gerekir. Bu nakliyeyi kolaylaştırmak için önce ürünleri bir araya getirmek ve paketlerle doldurmak gerekir. Gıda fabrikasından taşıma işlemi, son tüketiciye veya satıcıya ulaşana kadar devam eder. Bu nedenle, ambalajı piyasada satılan en son ağırlıklar olan gerekli ağırlıkta yapmak gerekir. Bu tek kullanımlık bir şeker çubuğu veya 5 kg’lık bir kurutulmuş meyve paketi olabilir. Tek kullanımlık sopa paketleri 1000 adet başka bir torbaya paketlenebilir, daha sonra başka bir kutuya yerleştirilen plastik torbaların içindeki 1000 parça, bu kutuları başka bir shrink sargı içine yerleştirir. Bu şekilde nakliye kolaydır ve çubukların satın alınması toplu olarak satılır veya satın alınır. Son tüketici veya alıcı, ürünlere elleriyle dokunan ilk kişidir. YİYECEKLERİ düşünürken, sıvılar, tozlar ve tanecikler akla gelmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Whatsapp
Whatsapp için tıklayın.
Merhaba..
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by