Paketleme Makinası Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paketleme Makinası almak için üreticilerden teklif almadan önce sorulması gerekenler nelerdir? Bu yazının içerisinde size yardımcı olmasını umduğumuz 5 soru yer alıyor. Bir projeye başlamadan önce biraz zaman ayırıp bu soruları okumanız yararınıza olabilir.

Paketleme makinesi üreticileri size en doğru makina önerileri ve fiyatlandırması verebilmek için için projenizin çok özel ayrıntılarını bilmeleri gerekir. Paketleme makinaları genellikle ‘hazır’ değildir; her makine müşterinin benzersiz özelliklerine göre tasarlanmaktadır. Bunun sizin için anlamı: AMBALAJ MAKİNESİ TEKLİFİ talep ederken size sorulacak bir sürü soruya hazırlıklı olun. Size sorulmasını bekleyebileceğiniz 5 genel sorunun listesi ve yanıtları şunlardır :

1. Önceden yapılmış paketler veya Rollstock film kullanıyor musunuz?

Esnek bir paketleme makinesi, paketlerinizi büyük bir plastik film rulosundan (rulo stoğu olarak adlandırılır) oluşturabilir veya önceden yapılmış paketleri doldurabilir ve mühürleyebilir. Her iki ambalaj malzemesi türü de ambalaj filmleri ve poşetleri oluşturma veya dönüştürme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan bir film tedarikçisi aracılığıyla satın alınır. İki biçim arasındaki fark şudur:

Rollstock filmi, içi boş bir göbeğin etrafına sarılmış büyük bir düz plastik ambalaj filmi makarasıdır. Bu büyük film rulosu, bir paketleme makinesi tarafından seçtiğiniz torba stiline dönüştürülür. Genel olarak, rulo stok filmi en ekonomik seçimdir ve daha yüksek hızlarda işlenebilir. Hazır çantalar bir film tedarikçisi tarafından tesisinize zaten bir çanta şekli haline getirilmiş olarak gelirler. Daha sonra bir paketleme makinesi bu torbaları doldurur ve mühürler. Genel olarak, tesisler için torba başına maliyet daha yüksektir, ancak daha premium bir görünüm sağlar.

2. Paketleme Şekilleri Nelerdir?

Esnek paketleme makinelerinde birçok farklı paketleme şekli üretilebilir. Aşağıda en popüler türlerin kısa bir özeti verilmiştir:

YASTIK ŞEKİLDE, en üstte ve altta birbirine yapıştırılmış iki arka panelden oluşur ve arkada dikey bir conta ile en yaygın kullanılan ve ekonomik ambalaj biçimidir. Otel odalarında bulunan küçük poşetleri veya küçük kahve paketlerini düşünün.
DOYPACKS, oval şekilli bir tabana sahip dik duran keselerdir. Bu premium çanta tipi, özel gıda ürünleri için giderek daha popüler hale geliyor.
DÖRTLÜ SEAL PAKET dikdörtgen bir tabana sahiptir ve desteksiz kalabilir. Bu torba tipi iki yan köşebent ve dört dikey conta ile birleştirilmiş iki panele sahiptir ve daha yapılandırılmış bir torba ve modüler bir görünüm sağlar. Dörtlü sızdırmazlık torbaları genellikle kahve koridorunun premium bölümünde bulunur.
DÜZ ALT PAKET, iki köşebent içeren dörtlü conta torbalarına benzer, ancak sadece tek bir dikey contaya sahiptir. Kahve poşetleri genellikle bu tarzdadır.
YASTIKLI PAKET yastık torbalarına benzer, ancak daha fazla iç alan sunan yan köşebentlere sahiptir.
ÜÇ YAN SEAL PAKET, üç tarafı kapalı düz torbalardır.
Poşetler küçük, düz 4 tarafı kapalı paketlerdir. Küçük porsiyon şeker ve ketçap paketlerini düşünün.
SOPA PAKETLERİ tek kişilik içecek karışımları için kullanılan çok dar yastık çantalardır.

3. Ambalaj hızı gereksinimleri herhangi var mı?

Paketleme makinesi hızları, ekipman tarafından belirli bir süre içinde tamamlanmış torbanın tamamlanabileceğini gösterir. Hızlar genellikle dakika başına torba (bpm) olarak verilir. Bu sayı, makinenin dakikada kaç bitmiş torbayı tamamlayabileceğini gösterir.

Projeniz için ulaşılabilen paketleme makinesi hızları büyük ölçüde ürününüze ve özelliklerine, tesis ortamınıza, çanta tipinize, ekipman operatörlerinin becerisine ve ne kadar harcama yapmak istediğinize bağlı olacaktır.

Saat, gün, hafta veya yıl başına belirli sayıda torba hedefiniz varsa, dakika başına eşdeğer torbayı hesaplamak için matematiği çalıştırın. Genel olarak, üretim gereksinimleriniz aralıklıysa veya dakikada sadece bir avuçsa, muhtemelen yarı otomatik veya manuel paketleme işlemiyle daha iyi hizmet edersiniz. Tam otomatik bir çözüm, hem hız hem de maliyet açısından aşırıya kaçabilir.

4. Paket özellikleri nelerdir?

Paketlerin tam özelliklerini bilmek, uygun ekipmanı belirtmek ve size doğru bir paketleme makinesi teklifi sunmak için hayati önem taşır. Her paketleme makinesinin önceden tanımlanmış parametreleri vardır ve paketleme makinesi üreticisinin önerilerini bildiren paket boyutları ve türleri olacaktır. OEM’inizin isteyeceği bilgiler:

Paket boyutları. Düz çantalar için genişlik ve uzunluk yeterlidir. Körüklü veya ayaklı çantalar için genişlik, uzunluk ve derinlik gereklidir.
Paket ağırlıkları veya hacimleri. Katılar ve toz ürünler için doldurulmuş paketiniz ne kadar ağırdır? Sıvılar için doldurulmuş ambalajın hacmi nedir?
Yasal yükümlülükler. Ülkeniz, eyaletiniz veya yerel yönetiminiz belirli paket özelliklerine uymanızı gerektiriyor mu? Örneğin, FARMASÖTİK ve YASAL CANNABIS endüstrilerinde, genellikle çocuklara dayanıklı kapaklar gereklidir.

Çoğu küresel paketleme makinesi üreticisi parametrelerini metrik birimlerde (genellikle mm veya mL) temsil eder, ancak inç, ons ve pound cinsinden emperyal birimler de piyasada bulunmaktadır.

5. Ürün özellikleri nelerdir?

Otomatik paketleme makinası da ürününüzün özelliklerine göre uyarlanmalıdır. Ürününüzün genel bir açıklaması dışında, fiziksel özellikleri hakkında aşağıdaki soruları bekleyebilirsiniz:

Katılar: Ortalama parça boyutu (boyutları) ve ağırlığı nedir? Ürün yapışkan, kuru, taze veya donmuş mu?

Sıvılar: Viskozitesi nedir? (BURADA SIVILAR VE VİSKOZİTE DAHA FAZLASI)

Tozlar: Kütle yoğunluğu nedir? Ürün serbestçe akıyor mu? (BURADA TOZLAR VE TOPLU YOĞUNLUĞA DAHA FAZLASI)

Dolum sıcaklığı: Ürününüz torbalara dolduğunda sıcak, donmuş veya oda sıcaklığı mı olacak? (C veya F derece olarak ifade edilir)

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Whatsapp
Whatsapp için tıklayın.
Merhaba..
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by